Zkušenosti členů Asociace OBNOVA 2024+ ukazují, že v případě krizových situací, jako byly podzimní povodně, je pro pomoc lidem, podnikům i samosprávám v zasažených oblastech zásadní efektivní obousměrná komunikace mezi regiony a centrálními úřady. Asociace se proto zasazuje o včasné systémové nastavení komunikace a koordinace pomoci nejen pro případ, že by příhraniční region opět postihla velká voda. Toto téma nadnesli zástupci Asociace i na úterním veřejném setkání s prezidentem Petrem Pavlem v Bruntále.
Asociace OBNOVA 2024+ od podzimních povodní upozorňuje úřady na aktuální problémy, se kterými se potýkají podniky i lidé v regionu. Řada těžkostí přitom pramenila právě z nedostatku informací na obou stranách. „Než se propracujeme k těm klíčovým pracovníkům, kteří jsou odpovědní a jsou schopni nám poskytnout odpovědi nebo pomoc, tak to trvá,” popsal na debatě s prezidentem Jan Jendřejek, člen kontrolní komise Asociace OBNOVA 2024+.
Chybějící komunikace pak brání tomu, aby pomoc byla skutečně efektivní. „Dotační systémy úplně dobře nefungují. Bezúročné půjčky byly pro fyzické osoby, které podnikají, téměř nedosažitelné,“ připomněla členka výboru Asociace OBNOVA 2024+ Hana Hudáková.
Nastavení dotačních programů bez dostatečného povědomí o potřebách lidí v regionu totiž vedlo k tomu, že minimální výše půjčky byla pro řadu menších podniků zbytečně vysoká. Program tak bylo nutné po upozornění Asociace změnit, aby na podporu dosáhli i živnostníci a malé podniky.
Jednotlivá ministerstva – průmyslu, financí, zemědělství a pro místní rozvoj – sice v rámci své působnosti podnikají konkrétní kroky k pomoci podnikatelům, nicméně vzájemná koordinace mezi resorty stále představuje výzvu. Podle prezidenta je na vině tradiční struktura české státní správy.
„U nás opravdu velice silně funguje vertikální přístup, každý resort funguje sám za sebe,” zhodnotil prezident. Komunikace mezi úředníky různých resortů musí procházet několika úrovněmi hierarchie, a to proces koordinace významně prodlužuje.
Asociace již dříve ministrům navrhla zřízení funkce vládního zmocněnce, který by měl široký mandát pro koordinaci napříč resorty. Nicméně podle dostupných informací takové řešení vláda nepreferuje – především kvůli výši nákladů na činnost případného zmocněnce a jeho aparátu. „Prostě stále vyhlížíme člověka, který bude za Moravskoslezský a samozřejmě také za Olomoucký kraj bojovat a pomůže, aby se informace netříštily,“ uvedla Hudáková.
Podle prezidenta by v budoucnu spíše mohl v krizových situacích dostat jeden z resortů mandát ke koordinaci všech ostatních. „V okamžiku, kdy vznikne nějaká krize, na jejímž řešení se podílí třeba tři, čtyři, pět resortů, tak vybrat ten, který tam má největší podíl, a říct, že tento resort je odpovědný za řešení tohoto problému, včetně koordinace se všemi relevantními resorty,” navrhl Pavel. Toto řešení by nevyžadovalo vytváření nového aparátu a zajistilo by jasnou odpovědnost.
Prezident na závěr přislíbil aktivní podporu při hledání řešení. Požádal zástupce Asociace o sestavení přehledu oblastí, kde by bylo možné zlepšit meziresortní spolupráci. „My si to potom probereme a já si buď promluvím s konkrétními ministry nebo s premiérem,” slíbil Pavel s cílem najít efektivní způsob, jak zajistit lepší koordinaci pomoci postiženým regionům.
Debata ukázala, že hledání optimálního modelu meziresortní komunikace v krizových situacích zůstává důležitou výzvou pro českou státní správu. Konstruktivní dialog mezi zástupci postižených regionů, prezidentem a vládou však vytváří prostor pro nalezení funkčního řešení, které by v budoucnu urychlilo a zefektivnilo pomoc oblastem zasaženým přírodními katastrofami.
Foto: Bruntálský deník, který debatu pořádal
Asociace OBNOVA 2024+, z.s., Cvilínská č.p. 325/7, Pod Cvilínem web: www.asociaceobnova2024.cz Identifikační číslo: 22161058 |